שמי איריס מלכא. אני מורה לחינוך גופני ותנועה, בעלת תואר PhD בחינוך גופני, מתמחה ביציבה וקואורדינציה בילדים ובמבוגרים. אני מלמדת, מאמנת וחוקרת את היציבה והקואורדינציה, כ -25 שנים. עובדת עם ילדים  ועם מבוגרים. מלמדת את הקורס תנועה והתפתחות סנסומוטורית בגיל הרך בסמינר הקיבוצים,  חוגים וסדנאות להורים וילדים בגיל הרך, שיעורי תנועה פרטיים לילדים עם עיכובים התפתחותיים, והתעמלות הרמונית בריאותית למבוגרים בכל הגילאים.

הגישה שבה אני עובדת עם ילדים ועם מבוגרים, תואמת לגישה הייחודית שהביאו יהודית בינטר ולוטה קריסטלר מגרמניה, כאשר פתחו את המסלול ללימודי חינוך גופני ותנועה בסמינר הקיבוצים בשנות ה- 40 של המאה העשרים: חינוך גופני הכולל שילוב של - חיזוק וגמישות השרירים, המפרקים וקואורדינציה מתקדמת, עם עבודה מנטלית של מודעות וערנות גופנית, נשימה והחיבור של אדם לעצמו. קלי מולן (Mulan, 2016) רקדנית ומורה לתנועה קנדית כתבה על ההיסטוריה של ההתעמלות ההרמונית ועל אלזה גרינדלר, מורתן של יהודית בינטר ולוטה קריסטלר בברלין. יהודה ליבנה וד"ר אפרת היימן למדו ולימדו בסמינר הקיבוצים בהשפעת הגישה של יהודית בינטר ולוטה קריסטלר והמשיכו את דרכן עם סטודנטים ומתעמלים בישראל.

בנערותי, הייתי אתלטית למרחקים בינוניים וארוכים באס"א ת"א. התחריתי בריצות מסלול (800 מ' / 1500 מ') ובריצות שדה. ב - 1991 הגעתי למקום הראשון בריצת 10 ק"מ במרוץ עין-גדי (בזמן של 38:25 דק'), וב- 1992 רצתי את חצי מרתון ת"א והגעתי למקום ה 4 בנשים (בזמן של 1:21:11 ש').

הפסקתי לרוץ באופן מאורגן עקב שחיקת הפיקה של הברך הימנית, אותה לא הצלחתי לרפא בעזרת פיזיותרפיה ובשום דרך אחרת. להפתעתי דווקא דרך שיעורי התנועה בקורס התעמלות בריאותית (התעמלות הרמונית) של יהודה ליבנה וד"ר אפרת היימן, במסגרת לימודי חינוך גופני בסמינר הקיבוצים, הברך נרפאה ויכולתי לחזור לפעילות מלאה!

מאז, אני לומדת ומלמדת התעמלות הרמונית, אשר מתמקדת בחיזוק וגמישות המפרקים והשרירים ובתאום בין אברי הגוף. תאום שיוצר תנועה הרמונית, יעילה, מעודנת ושלמה. גיליתי שזו דרך מצוינת למנוע ולטפל בכאבי גב ומפרקים ולהבטיח שימוש נכון בגוף, ודרך טובה לחיים בריאים ומאוזנים פיזית ונפשית.

במהלך השנים, למדתי תנועה וחכמת הגוף ממורים מעולים בתחומם, מהם הייתה לי השראה רבה ולהם אני רוצה להודות מעומק הלב: ראשית ליהודה ליבנה ז"ל ולד"ר אפרת היימן שתחייה חיים ארוכים ובריאים (: שלימדו אותי במגמה הבריאותית בסמינר הקיבוצים החל מ - 1990 ובשנים שלאחר מכן בהשתלמויות שונות, לזאב תדמור (ז"ל) - אצלו לקחתי שיעורים בטכניקת אלכסנדר, לעולי קומאי, על שיעורי פלדנקרייז פרטיים וקבוצתיים  ועל הקורס - תנועה לילדים בהשראת שיטת פלדנקרייז, למילכה לאון, אצלה למדתי את יסודות ניתוח התנועה בשיטת לאבאן, ולאביה רכס, שלימדה ומלדמת את חמשת המקצבים. בנוסף אני רוצה להביע הודיה גדולה לפרופסור יאקוב האנציו (Iacob Hantiu) מהפקולטה לחינוך גופני באוניברסיטת U.B.B בקלוז' רומניה - על הליווי וההנחיה המקצועית במשך 5!! שנות לימודי שם. בזכות הידע הרחב והניסיון הרב שלו בחינוך גופני, בתכנון והפקת מחקר, בסטטיסטיקה וכתיבת מאמרים ברמה מדעית - יכולתי לעמוד בסטנדרטים גבוהים בתחום ולפרסם ארבעה מאמרים בכתבי עת בינלאומיים בנושא יציבה, שיווי משקל, גמישות, בריאות ורווחת חיים בגיל המבוגר. בקרוב תתפרסם גם התזה עם גילויים חדשים בתחום היציבה, שיווי המשקל, הגמישות, תשומת הלב, הבריאות ורווחת החיים,  בהמשך למחקר שנעשה במבוגרים בגילאי 50 ומעלה  (Malka, I. and Hantiu, I.  2020;2021;2022).

באתר הזה אני מציגה את חוגי משחקי התנועה לילדים, את חוגי ההתעמלות ההרמונית למבוגרים, את הקורסים למורים, את המחקרים שאני עורכת, ומאמרים מעניינים הקשורים לממשק מוח- תנועה, חינוך ותנועה לילדים ולמבוגרים.

מקווה לראותכם באחת מהפעילויות/ הקורסים / המחקרים שנעשים וייעשו גם בקרוב
ממני באהבה
איריס.


אודות image