שמי איריס מלכא. אני מורה לחינוך גופני ותיקה, בעלת תואר שני (M.Ed.),
מלמדת כ- 20 שנים - משחקי תנועה לילדים / הורים וילדים בגיל הרך וילדים עם עיכובים התפתחותיים. בנוסף, אני מלמדת התעמלות הרמונית שהיא התעמלות בריאותית למבוגרים בכל הגילאים.

במהלך שנות עבודתי, אני חוקרת את ממשק "מוח- תנועה" דרך משחקי תנועה בילדים, ודרך התעמלות הרמונית במבוגרים.

הגישה שבה אני עובדת עם ילדים ועם מבוגרים, תואמת לגישה הייחודית שהביאו יהודית בינטר ולוטה קריסטלר מגרמניה, כאשר פתחו את המסלול ללימודי חינוך גופני ותנועה בסמינר הקיבוצים בשנות ה- 40: חינוך גופני הכולל שילוב של - חיזוק וגמישות השרירים, המפרקים וקואורדינציה מתקדמת, עם עבודה מנטלית של מודעות וערנות גופנית, נשימה והחיבור של אדם לעצמו (ראה מאמר בנושא מאת Mulan, 2016).

בנערותי, הייתי אתלטית למרחקים בינוניים וארוכים באס"א ת"א. התחריתי בריצות מסלול (800 מ' / 1500מ') ובריצות שדה 10 ק"מ ( מקום ראשון במירוץ עין-גדי, 1991 38:25 דק' ), וחצי מרתון ת"א (מקום רביעי 1992 1:21:11 ש').

הפסקתי לרוץ באופן מאורגן עקב שחיקת הפיקה של הברך הימנית, אותה לא הצלחתי לרפא בעזרת פיזיותרפיה ובשום דרך אחרת. להפתעתי דווקא דרך שיעורי התנועה בקורס התעמלות בריאותית (התעמלות הרמונית) של יהודה ליבנה וד"ר אפרת היימן, במסגרת לימודי חינוך גופני בסמינר הקיבוצים, הברך נרפאה ויכולתי לחזור לפעילות מלאה!

מאז, אני לומדת ומלמדת התעמלות הרמונית, אשר מתמקדת בחיזוק וגמישות המפרקים והשרירים ובתאום בין אברי הגוף. תאום שיוצר תנועה הרמונית, יעילה, מעודנת ושלמה. גיליתי שזו דרך מצוינת למנוע ולטפל בכאבי גב ומפרקים ולהבטיח שימוש נכון בגוף.

במהלך השנים, למדתי על תנועת הגוף ממורים מעולים בתחומם, מהם הייתה לי השראה רבה ולהם אני רוצה להודות מעומק הלב: לזאב תדמור (ז"ל) אצלו לקחתי שיעורי טכניקת אלכסנדר, לעולי קומאי, על שיעורי פלדנקרייז קבוצתיים ופרטיים ועל קורס התנועה לילדים בהשראת שיטת פלדנקרייז, למילכה לאון, אצלה למדתי את יסודות ניתוח התנועה בשיטת לאבאן, ולאביה רכס, שלימדה ומלדמת את חמשת המקצבים.

בימים אלה, במסגרת לימודי דוקטורט בחינוך גופני, אני עורכת מחקר בנושא פעילות גופנית לבריאות. במסגרת המחקר אני בודקת את ההשפעה של התעמלות הרמונית על מדדי יציבה, גמישות, שיווי משקל וקואורדינציה, הבריאות ורווחת החיים באנשים בגילאי 50 ומעלה (ראה פרסום מחקר הפיילוט מ- 2019).

באתר הזה אני מציגה את חוגי משחקי התנועה לילדים, את חוגי ההתעמלות ההרמונית למבוגרים, את הקורסים למורים, את המחקרים שאני עורכת, ומאמרים מעניינים הקשורים לממשק מוח- תנועה, חינוך ותנועה לילדים ולמבוגרים.

מקווה לראותכם באחת מהפעילויות/ הקורסים / המחקרים שנעשים וייעשו גם בקרוב
ממני באהבה
איריס.


אודות