שמי איריס מלכא. אני מורה לחינוך גופני ותיקה, בעלת תואר שני (M.Ed.), ובימים אלה סיימתי 5 שנות לימודי דוקטורט בחינוך גופני, לאחר המחקר וההגנה הפומבית המוצלחת באוקטובר 2022.
במהלך שנות עבודתי, אני חוקרת את ממשק "מוח- תנועה" דרך משחקי תנועה בילדים, ודרך התעמלות הרמונית במבוגרים כ- 25 שנים בחוגים שונים: חוג משחקי תנועה לילדים / הורים וילדים בגיל הרך וילדים עם עיכובים התפתחותיים, קורס תנועה והתפתחות בנסו-מוטורית לגננות וסייעות בפקולטה לחינוך בסמינר הקיבוצים, והתעמלות הרמונית (התעמלות בריאותית) למבוגרים בכל הגילאים.

הגישה שבה אני עובדת עם ילדים ועם מבוגרים, תואמת לגישה הייחודית שהביאו יהודית בינטר ולוטה קריסטלר מגרמניה, כאשר פתחו את המסלול ללימודי חינוך גופני ותנועה בסמינר הקיבוצים בשנות ה- 40: חינוך גופני הכולל שילוב של - חיזוק וגמישות השרירים, המפרקים וקואורדינציה מתקדמת, עם עבודה מנטלית של מודעות וערנות גופנית, נשימה והחיבור של אדם לעצמו (ראו בלשונית ,מאמרים, את המאמרים מאת: יהודה ליבנה בעברית, והמאמר באנגלית מאת הרקדנית ומורה לתנועה הקנדית שחקרה את ההתעמלות ההרמונית, קלי מולן (Mulan, 2016).

בנערותי, הייתי אתלטית למרחקים בינוניים וארוכים באס"א ת"א. התחריתי בריצות מסלול (800 מ' / 1500מ') ובריצות שדה ( מקום ראשון במרוץ עין-גדי, 10 ק"מ, ב- 1991, 38:25 דק' ), וחצי מרתון ת"א 1992 (21 ק"מ, מקום רביעי בנשים, בזמן של 1:21:11 ש').

הפסקתי לרוץ באופן מאורגן עקב שחיקת הפיקה של הברך הימנית, אותה לא הצלחתי לרפא בעזרת פיזיותרפיה ובשום דרך אחרת. להפתעתי דווקא דרך שיעורי התנועה בקורס התעמלות בריאותית (התעמלות הרמונית) של יהודה ליבנה וד"ר אפרת היימן, במסגרת לימודי חינוך גופני בסמינר הקיבוצים, הברך נרפאה ויכולתי לחזור לפעילות מלאה!

מאז, אני לומדת ומלמדת התעמלות הרמונית, אשר מתמקדת בחיזוק וגמישות המפרקים והשרירים ובתאום בין אברי הגוף. תאום שיוצר תנועה הרמונית, יעילה, מעודנת ושלמה. גיליתי שזו דרך מצוינת למנוע ולטפל בכאבי גב ומפרקים ולהבטיח שימוש נכון בגוף, ודרך טובה לחיים בריאים ומאוזנים פיזית ונפשית.

במהלך השנים, למדתי תנועה וחכמת הגוף ממורים מעולים בתחומם, מהם הייתה לי השראה רבה ולהם אני רוצה להודות מעומק הלב: ראשית ליהודה ליבנה ז"ל ולד"ר אפרת היימן שתחייה חיים ארוכים ובריאים (: שלימדו אותי במגמה הבריאותית בסמינר הקיבוצים החל מ - 1990 ובשנים שלאחר מכן בהשתלמויות שונות, לזאב תדמור (ז"ל) - אצלו לקחתי שיעורים בטכניקת אלכסנדר, לעולי קומאי, על שיעורי פלדנקרייז פרטיים וקבוצתיים  ועל הקורס - תנועה לילדים בהשראת שיטת פלדנקרייז, למילכה לאון, אצלה למדתי את יסודות ניתוח התנועה בשיטת לאבאן, ולאביה רכס, שלימדה ומלדמת את חמשת המקצבים. בנוסף אני רוצה להביע הודיה גדולה לפרופסור יאקוב האנציו מהפקולטה לחינוך גופני באוניברסיטת U.B.B בקלוז' רומניה - על הליווי וההנחיה המקצועית במשך 5!! שנות לימודי שם. בזכות הידע הרחב והניסיון הרב בחינוך גופני, בתכנון והפקת מחקר, בסטטיסטיקה וכתיבה - יכולתי לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתחום ולפרסם ארבעה מאמרים בכתבי עת בינלאומיים בנושא יציבה, שיווי משקל, גמישות, בריאות ורווחת חיים בגיל המבוגר. בהמשך נפרסם גם את התיזה שכתבתי בנושאים החשובים שחקרנו לשיפור התפקוד והבריאות בגיל המבוגר.

באתר הזה אני מציגה את חוגי משחקי התנועה לילדים, את חוגי ההתעמלות ההרמונית למבוגרים, את הקורסים למורים, את המחקרים שאני עורכת, ומאמרים מעניינים הקשורים לממשק מוח- תנועה, חינוך ותנועה לילדים ולמבוגרים.

מקווה לראותכם באחת מהפעילויות/ הקורסים / המחקרים שנעשים וייעשו גם בקרוב
ממני באהבה
איריס.


אודות image